piątek, 2 marca 2012

Planety Układu Słonecznego


                                                                     Układ Słoneczny




















Jak wszyscy wiemy nasz Wszechświat składa się miedzy innymi z Układu słonecznego który przedstawiony jest na zdjęciu troszkę wyżej. Mniej więcej spróbuje Wam przybliżyć co to takiego jest ten  
Układ Słoneczny.

Jest to układ planetarny który składa się miedzy innymi ze Słońca, oraz ciał niebieskich które nazywane są dalej planetami.
W naszym Układzie Słonecznym znajduje się 8 planet. Opis planet znajduje się niżej. W Układzie znajduje się również 160 księżyców, wiele księżyców karłowatych, oraz miliardy małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.

Planety według kolejności od Słońca :                     
                                                                                   
- Merkury - Jest to planeta znajdująca się najbliżej Słońca. Gołym okiem można ją zobaczyć jedynie tuż przed wschodem i tuż po zachodzie Słońca.
Temperatura powierzchni waha się od −183 °C do 427 °C. (Ciekawi mnie tylko temperatura minusowa ponieważ planeta znajduje się bardzo blisko Słońca) Posiada duże żelazne jądro które generuje pole magnetyczne, o natężeniu stokrotnie mniejszym od ziemskiego. Merkury ma jedną z największych gęstości spośród planet Układu Słonecznego[4] , a to dzięki wielkości swojego Jądra.(nieznacznie większą ma Ziemia). Merkury nie ma naturalnych satelitów.,






  - Wenus - Druga planeta Układu.  Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga -4,6m i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni.Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni planety jest ok. 92 razy większe niż na Ziemi. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km. Nazwa planety wzięła się od rzymskiej bogini miłości, Wenus ponieważ widoczna jest jedynie ok. 3 godziny przed wschodem Słońca i tyle sam po zachodzie Słońca. Nazywana jest także Gwiazdą Poranną (Jutrzenką) lub Gwiazdą Wieczorną.




 - Ziemia  -  No i w końcu nasza kochana planeta. Jest piątą co do wielkości w naszym układzie. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu. Życie na Ziemi pojawiło się podobno w ciągu pierwszego miliarda lat po uformowaniu. Powłoka Ziemi składa się z biosfery, atmosfery, hydrosfery, litosfery, oraz ozonosfery. Powłoka ozonowa która  zmniejsza natężenie promieniowania ultrafioletowego oraz magnetosfera która odbija cząstki wiatru słonecznego pomogły w rozwinięciu się życia na lądzie i pod wodą. Woda na Ziemi zajmuje 70.8% obszaru, pozostałe 29.2% to kontynenty i wyspy.



- Mars -  Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Teren planety przypomina teren Ziemi ponieważ znajdują się na niej, Wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Z Ziemi kolor Marsa wygląda na rdzawo-czerwony, ponieważ powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną która ma bardzo cienką atmosferę. Na planecie znajduje się wiele kraterów uderzeniowych, podobnie jak na Księżycu. Wiele osób uważa, że Mars w przyszłości może być drugą Ziemią.            
  







- Jowisz - Jest największa planetą Układu Słonecznego. Masa Jowisza jest dwa i pół raza większa niż masa wszystkich planet układu. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca. Składa się w trzech czwartych z wodoru i w jednej czwartej z helu; może posiadać także skaliste jądro złożone z cięższych pierwiastków. Powierzchnię planety stanowią nieprzezroczyste wyższe warstwy atmosfery, oraz pokrywa kilka warstw chmur które widać z Ziemi.   Posiada 67 księżyców, z czego 4 znane, nazywane galileuszowymi odkryte przez Galileusza w 1610r. Ganimedes, największy z księżyców, ma średnicę większą niż planeta Merkury.                                                                                                                                                                         

- Saturn - Charakterystyczną cechą planety są pierścienie, które składają się głownie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych. Promień Saturna jest o 9 razy większy od promienia Ziemi. We wnętrzu Saturna panują ciśnienie i temperatura, których nie udało się dotąd uzyskać w laboratoriach na Ziemi.Saturn ma 9 pierścieni, składających się głównie z cząsteczek lodu, z mniejszą ilości skał i pyłu kosmicznego. Jego księżyc Tytan to drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym (po księżycu Jowisza Ganimedesie), jest większy od planety Merkury i jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym posiadającym gęstą atmosferę

 

- Uran - Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej. Uran budową i składem chemicznym przypomina Neptuna. Astronomowie czasem umieszczają je w oddzielnej kategorii "lodowych olbrzymów". Atmosfera Urana, chociaż – podobnie jak atmosfery Jowisza i Saturna – składa się głównie z wodoru i helu, zawiera więcej zamrożonych substancji lotnych, takich jak woda, amoniak i metan, oraz śladowe ilości węglowodorów

Uran posiada system pierścieni, magnetosferę i liczne księżyce. System Urana ma unikalną konfigurację wśród planet, ponieważ jego oś obrotu jest silnie nachylona i znajduje się prawie w płaszczyźnie orbity planety.



 
 - Neptun - Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi i trochę masywniejszy od swojego bliźniaka, Urana, który ma masę prawie 15 razy większą od masy Ziemi. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce. Jego symbol astronomiczny to Neptune symbol.svg, stylizowana wersja trójzębu Neptuna. Neptun jest jedyną planetą, której istnienie wykazano nie na podstawie obserwacji nieba, ale na drodze obliczeń matematycznych. Atmosfera Neptuna, choć – podobnie jak na Jowiszu i Saturnie – składa się głównie z wodoru i helu wraz ze śladami węglowodorów i prawdopodobnie azotu, zawiera większą ilość tzw. „lodów”, czyli substancji lotnych w warunkach ziemskich, takich jak woda, amoniak i metan.

          

                            Największe znane Planety Karłowate Układu Słonecznego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz