poniedziałek, 27 lutego 2012

Rodzaje Galaktyk

   W pierwszym temacie postanowiłem przedstawić wam troszeczkę to co znajduje się nad naszymi głowami. Dokładnie chodzi mi o Wszechświat. Od zawsze mnie to fascynowało, lecz w ostatnim czasie jakoś nie miałem możliwości pogłębiać wiedzy na ten temat. Niżej znajdziecie kilka drobnych informacji które mam nadzieje przydadzą się Wam w przyszłości.         

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------      


                 
                            Galaktyka Spiralna

Wyróżniamy cztery typy galaktyk, a pierwszą z omawianych są galaktyki spiralne. Jak sama nazwa wskazuje, mają one spiralny kształt, który tworzą 2 lub 3 ramiona wokół gęstego jądra. Galaktyki te zawierają gwiazdy I i II populacji.Galaktyki spiralne oznaczamy literą ..S.. i Dzieli się je ze względu na stosunek wielkości ramion do jądra na: a - jasne jądro i słabo rozwinięte ramiona, b - mniejsze jądro, a ramiona dobrze rozwinięte, c - słabe jądro, wyróżniające się ramiona, d - osobliwa. Galaktyki spiralne stanowią około 75 % wszystkich galaktyk. Przykładem takiej galaktyki jest Mgławica Andromedy, która jest zarazem najbliższą galaktyką przypominająca rozmiarami i kształtem Drogę Mleczną. Drugi podział to podział ze względu na kształt: galaktyki spiralne zwykłe i galaktyki spiralne z poprzeczką. Są to wydłużone struktury przechodzące przez jądro galaktyki, a różnica między nimi a zwykłymi galaktykami spiralnymi polega na tym, że ich ramiona są połączone jasną poprzeczką w jej centrum.



                                  Galaktyka Eliptyczna

Galaktyka posiadająca regularny kulisty lub elipsoidalny kształt o gładkiej strukturze. Galaktyki eliptyczne są pozbawione wewnętrznej struktury; ich obrazy na zdjęciach nie mają wyraźnych granic. Ich jasność powierzchniowa gwałtownie spada od środka w kierunku brzegów.Mają one spłaszczony owalny kształt i składają się z setek milionów gwiazd. Oznaczone zostały przez Edwina Hubble'a jako E, a podaje się je ze stopniem spłaszczenia w skali 0 - 7. Galaktyki eliptyczne zawierają bardzo
  mało pyłu międzygwiezdnego, dlatego też nie widać ich zbyt wiele podczas obserwacji.                                                                                            


                         Galaktyka Nieregularna

galaktykami, które nie mają określonego symetrycznego kształtu. Stanowią ok. 5% populacji wszystkich galaktyk.
Wyróżnia się dwa typy galaktyk nieregularnych:
  • Irr I, określane też czasami jako skrajne galaktyki spiralne – posiadają pewną strukturę, jednak nie da się ich sklasyfikować do żadnego podtypu galaktyk spiralnych lub eliptycznych.
  • Irr II – galaktyki nieposiadające widocznej struktury.
Wyróżnia się też karłowate galaktyki nieregularne (dIrrs). Przykładami galaktyk nieregularnych jest Wielki Obłok Magellana oraz Galaktyka M 82.


     


                         Galaktyka Soczewkowata

 galaktyka w kształcie soczewki. Jest to typ pośredni pomiędzy galaktyką eliptyczną a spiralną. Posiadają one oznaczenie S0, SB0, E8.
Jądro jest podobne do silnie spłaszczonej galaktyki eliptycznej, natomiast wokół znajduje się dysk, ale bez żadnych śladów struktury spiralnej. Galaktyki te nie zawierają młodych gwiazd ani materii międzygwiezdnej, co jest typowe dla galaktyk eliptycznych.














                                Galaktyka Podwójna 

 Podobnie jak w przypadku gwiazd, które tworzą wspólne układy podwójne, potrójne itp., także galaktyki mogą się łączyć w ten sposób. Galaktyki podwójne krążą wokół wspólnego środka masy. Galaktyki składające się na ten obiekt są zwykle galaktykami tego samego typu - albo obie są spiralne, albo eliptyczne. Występuje skłonność do zgodności podtypów, tzn. częściej występuje para galaktyk typu np. Sb-Sb niż typu Sa-Sb. Na zdjęciu obok widać przykład galaktyk spiralnych podwójnych.



                                                               Panorama Drogi Mlecznej


                    Droga Mleczna widziana przez Kosmiczny Teleskop Spitzera NASA



Droga Mlecznagalaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny[uwaga 1]. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Galaktyką (dla odróżnienia od innych galaktyk pisaną wielką literą "G"). Zawiera od 100 (wg starszych szacunków) do 400 miliardów (wg nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 12 000 lat świetlnych[1].
Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo. Wynika to z faktu, że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku. Droga Mleczna świeci najjaśniej w okolicy gwiazdozbioru Strzelca, w którym to kierunku znajduje się jej centrum. Pas Drogi Mlecznej sięga na północy do gwiazdozbioru Kasjopei, a na południu do gwiazdozbioru Krzyża Południa. Odzwierciedla to silne nachylenie płaszczyzny równika galaktycznego do płaszczyzny równika. Płaszczyzna Galaktyki jest także silnie nachylona do płaszczyzny ekliptyki, czyli orbity ziemskiej.
Według mitologii greckiej Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

środa, 22 lutego 2012

Rozpoczęcie pracy z Blogiem

Witam serdecznie wszystkich. Dziś założyłem bloga z myślą o innych. Między innymi blog będzie miał na celu pomaganie innym lub doradzenie w różnych sytuacjach, ale również nie obejdzie się od różnego rodzaju humorów w formie filmu, kawałów, opowiadań. Na razie nie wiem co z czym się je, ale jak tylko ogarnę temat Bloga to na pewno zacznę go rozbudowywać. Do zobaczenia i usłyszenia :)